Page 24 - Märka last ajakiri - mai 2021
P. 24

    Kasuta väiksemaid kausse ja taldrikuid
Nõude ja taldrikute suurus annab ajule märguandeid selle kohta, kui palju sa „peaksid“ sööma – ja suurem nõu tähendab rohkem toitu. Ühes Hiina buffet restoranis läbi viidud katses tuli välja, et suurema taldriku saanud inimesed tõstsid endale 52% rohkem toitu ja sõid 45% enam, kui need, kellel olid väikesed taldrikud.
Vajuta pausi nuppu, enne kui tekib söömistung
Kui sööd sellepärast, et oled tüdinud, väsinud või pinges, võid tunda, et kaotad kontrolli. Püüa söömistungi edasi lükata: kui nälg saabub, tee 5–10 minutit midagi muud ja vaata, kas soovid ikkagi süüa. Võimalik, et söögiisu on vähemalt pisut vaibunud.
Hoia ebatervislikud suupisted vaateväljast eemal
Pane rämpstoidud, nagu kommid ja kartulikrõpsud sinna, kus sa neid ei näe. Sa võid süüa vähem. Kui kontoritöötajad hoidsid šokolaade oma töölaual, sõid nad 48% rohkem kui siis, kui kommid olid 6 meetri kaugusel. Kui nad panid šokolaadi oma lauasahtlitesse, sõid nad 25% vähem kui siis, kui magus kraam oli nende töölaual.
Telli alati 'väike'
Suur toidunõu võib tekitada kiusatuse süüa rohkem toitu, isegi siis, kui kõht on täis või see ei maitse hästi. Ühes katses anti filmivaatajatele tasuta popkorn kas keskmistes või ka suurtes pakendites – osa oli värske ja maitsev, osa aga vanaks läinud. Inimesed, kes võtsid värsket kraami suurtes topsides, sõid 45% rohkem kui need, kes võtsid seda keskmistes nõudes. Isegi need, kes said vananenud popkorni suurtes anumates, sõid 33% rohkem kui need, kellel olid keskmise suurusega topsid.
Söö aeglaselt ja joo vett
Võta väiksemad ampsud. Näri toitu aeglaselt. Pea suutäite võtmise vahel veidi rohkem pause. Joo söömise ajal vett. Uuringud näitavad, et need lihtsad sammud on võtmetähtsusega, kui soovid vähendada kalorite hulka ja saavutada täiskõhu tunde.
Allikas : Diet and weight Management: 10 Ways to Control Your Eating. Reviewed By: Melinda Ratini, DO. Reviewed on 10/6/2020. Privacy & Trust Info
https://www.medicinenet.com/10_ways_to_control_your_eating/article.htm?ecd=mnl_spc_120920
Tõlkija: Lagle Suurorg MD, PhD. Tallinna Lastehaigla Toetusfondi projekti arst. 27. detsember 2020
          24
Märka last / mai 2021
   22   23   24   25   26