Page 5 - Märka last november 2021
P. 5

    Teraapia aitab leida tee
mahasurutud mina juurde Ireen Kangro
Projektijuht, MTÜ Lastekaitse Liit
Kristi Märk
Koordinaator, MTÜ Lastekaitse Liit
Mari (nimi muudetud) pere elas ühes Eesti väikealevis. Ta oli vaid mõne aasta vanune, kui isa raske haiguse järel suri. Pisut enne seda kaotust olid perekonda sündinud ta noorem õde ja vend. Ema vaimne tervis hakkas hal- venema (skisofreenia) ning kuigi vanavanemad kõigiti peret toe- tasid ja olid olemas, ei saanud siiski keegi õieti arugi, kui tõsist
abi ema seetõttu vajas.
Koolis hakkas Mari käima kodust, ema juurest. Algul jäi ta hiljaks üsna sageli, siis juba igapäevaselt ja teise klassi enam ei läinudki. Sellele järgnesid sündmused, mille tõttu on Maril isiklik kokkupuude erinevate asendushooldusteenustega ning rääkida oma lugu, kuidas need sünd- mused läbi lapse silmade ja tunnetuse hargnesid.
Mari, kas Sa mäletad seda päeva, mil Sind kodust ära viidi?
See on mul hästi meeles. Ühel hetkel olid ukse taga kiirabi, lastekaitse ja politsei. Ema ei lasknud kedagi sisse. Siis murti uks maha. Meie kodu oli hästi sassis, haises, igal pool vedeles prügi.
  Märka Last / november 2021
5
Isa surm, probleemid ema vaimse tervisega, maha murtud koduuks ning sõit haiglasse. Sealt edasi kadalipp: turvakodu, kasupere, taas turvakodu, ajutine elamine tädi juures, asenduskodu. Mälestused endast väikelapsena üksinda tualettruumis nutmas ja otsus oma tegelik mina maha matta.
Tänaseks on temast sirgunud 29-aastane noor naine, kelle jaoks andestamine, eneseareng ja teraapia avasid ukse, et tagasi jõuda hüljatud mina juurde.

   3   4   5   6   7