Page 45 - Märka last ajakiri - isade eri 2020
P. 45

 toeks olemine on väga oluline. Ma südamest loodan, et olen hea abikaa- sa ja isa, panustades aktiivselt lapse kasvatamisse, et Merit saaks seada
eesmärke ja realiseerida end ka väljaspool kodu ja emarolli.
Kui tihti Sa tunned, et te ei saa lapsevanematena hakkama? Et mõistus ja jõud on otsas ning enam ei oska, ei taha, ei suuda? Mis Sind niisugustest abitutest olukordadest edasi
aitab?
Nagu mainisin, on meil Meeriga vedanud. Teisalt on oluline erine- vad situatsioonid nii abikaasaga läbi analüüsida kui teha sama enda peas. Ma arvan, et mul ei ole olnud hetke, kus nö mõistus
on otsas. Mina tegutsen kindlate põhimõtete alusel.
* Mõtesta toimuv enese jaoks läbi.
Kui Meeri oli öösiti gaasivaludes, häälestusin järgmiselt: tema on väike ja vaatab abi oodates minu poole. Ta ei tea alati, miks ta nii tunneb, nagu tunneb, miks kõht valutab või miks jonn tuleb. Tema toetub minule ja minul lihtsalt ei tohi olla mõistus otsa saada. Ja kui vahel jõud otsa lõpebki, tuleb see leida 😊.
* Kuula ja usalda last.
Laps ütleb sulle kõik, mida on vaja tema toetamiseks, ise. Ka siis, kui ta veel rääkida ei mõista. Ma ei oska seda täpselt seletada ja kirjeldada, aga – tuleb usaldada tema tundeid ja tema otsuseid.
Me oleme päris tihti näinud, et Meeri on hästi vapper, näiteks kui on haigeks jäänud. Mulle meeldib mõelda, et kui tema tunneb meie usaldust, siis usaldab ta omakorda meid vastu. Nii kohati isegi sõnadeta usalduse dialoogis olles saab alati raskustest üle ja edasi.
* Austa oma last.
Kohe, kui Meeri sündis, leidsime sõnad ühisele tundele: aitäh, et sa meid valisid. Ma arvan, et see on hästi põhimõtteline lähenemine, mis austab last isiksusena alates tema esimesest elupäevast.
Meie ülesanne on pakkuda talle keskkonda, kus ta saab teha oma valikuid, realiseerida oma soove ja eesmärke. Meie saame teda ainult toetada ja suunata.
 Märka last / November 2020
45   43   44   45   46   47