Page 55 - Märka last ajakiri - isade eri 2020
P. 55

  Lapsed peegeldavad seda, mida kodus näevad. Kuidas tulla toime oma emotsioonide ja pahameelega, kuidas oma rõõmu ja kiindumust näida- ta ja muude tunnetega hakkama saada. Olen sellest alati teadlik olnud ja üritanud oma kodus ning peres turvalist ja loomulikku õhkkonda hoida, et lapsed saaksid ellu kaasa hea seljakoti.
Ma ei ole kindel, kumb naudib seda rohkem, kas lapsed või mina, et nad saavad kasvada kodus, kus neid aktsepteeritakse, kus nad saavad olla nemad ise, kus neid toetatakse ja kus nende vanemad peavad teineteis- est lugu.
Siis sündis Sinu teine poeg Kaarel, kellel on Downi sündroom. Tunnistasid, et mehena oli Sul esialgu suhteliselt raske Kaarliga toimuvat mõista. Tema kui poja omaksvõtmisest kujunes esimese pojaga võrreldes raskem protsess. Et kuigi Sulle meeldib eril- ine, ometi nii erilise tegelase kui Kaarel jaoks polnud Sa valm- is. Sinust on väga julge avalikult niivõrd tundliku teemaga väl- ja tulla: omaenda lapse omaksvõtmine võib olla keeruline. Suur aitäh Sulle, et sellest avameelselt räägid. See kõik juhtus juba 15 aastat tagasi, kuid kas mäletad veel, mida Sa mehena siis üle elasid? Milliseid etteheiteid, küsimusi endale esitasid? Mis tegi omaenda lapse omaksvõtmise keeruliseks?
Meie teine poeg Kaarel sündis 2005. aastal. Esimene laps oli nii lahe, et tahtsime neid juurde. Kaarel oli oodatud ja isegi tsipa planeeritud. Kolmandal päeval pärast sündi saime teada, et tal on Downi sündroom. See oli minu elu kõige hullem hetk. Minu poeg on vigane, hull. Neid sõnu me ju avalikus kõnepruugis ei kasuta, aga ometi mõtleme. Mu maailm varises kokku. Kuskilt polnud võtta ka vajalikku tuge. Empaatiat ikka pudenes sugulaste ja heade sõprade poolt, aga kuidas edasi – seda ei öelnud keegi. Olin nõutu ja segaduses. Korraks mõtlesime isegi Ameeri- kasse tagasi kolida, kuna seal on puuetega inimestega kauem tegeletud ja Kaarel saanuks suuremat abi.
Mul oli alguses raske aktsepteerida, et minu poeg on puudega, kuna meie suguvõsas oldi ikka vaimult terved. Mõtet käega lüüa, ära minna
 Märka last / November 2020
55
   53   54   55   56   57