Page 20 - Targalt internetis erinumber 2021
P. 20

  Kes eksib, kui kuulujutul on
verised tagajärjed?
Lauri Tankler
RIA küberturvalisuse juhtivanalüütik, meediaekspert
2017. ja 2018. aastal sooritati India erinevates paikades hulk kohutavaid mõrvu, mida võiks nimetada lintšimiseks ehk oma- kohtuks. Vähemalt 15 mööda Indiat rännanud ning väikelinna- des ja külades peatunud inimest hukkus kohutava kuulujutu ja valeinfo tõttu.
Nimelt levis külaelanike seas Whatsappi gruppides kuulujutt ja video sellest, et riigis sõidavad ringi kurjategijad ja röövivad kohalikke lapsi. Omapead jäetud laste röövimine on Indias päris suur probleem – kuri- tegelikud rühmitused röövivad tihti lapsi, et müüa neid rikastele indi- alastele teenijateks, kasutada lapsprostituutidena või panna kerjama turistirohketesse paikadesse. Kuna pimedad või haiged kerjuslapsed teenivad rohkem, kardetakse, et röövitud lapsi sandistatakse meelega. Seetõttu langes selline kuulujutt viljakasse pinnasesse ja inimesed oma külades kartsid oma kogukonna pärast.
Neid mõrvasid ühendas see, et tapjad olid enne intsidenti näinud ja jaganud oma Whatsappi grupis üht lapseröövivideot. See oli justkui turvakaamera lindistus külatänavast, kus oli näha mängivaid väikeseid lapsi. Korraga sõitis lastest mööda mootorratas kahe mehega, kellest tagumine haaras ühest mängivast poisist kinni ja kihutas koos temaga minema. Kui külla jõudsid mõned võõrad rändajad, jagati videot uuesti ning hullunud rahvahulk peksis võõrad surnuks.
Video oli aga muudetud. Originaalis oli tegemist paar aastat varem naa- berriigis Pakistanis kokku pandud kampaaniavideoga, kus lõpus sõitsid mehed laste juurde tagasi, poiss pandi maha ja üks mootorratturitest tõstis kaamera poole suure sildi hoiatava kampaaniasõnumiga. Kam- paania eesmärk oli teavitada kohalikke lapseröövidest ja tõsta valvsust. India külaelanike Whatsappi gruppides levis versioon, milles oli õnnelik lõpp välja lõigatud. (Lisaks inimröövi videotele levisid Indias kuulujutud ka sellest, et võõrad käivad seal maal ringi ja tapavad lehmasid, mida peetakse Indias pühaduseteotuseks.)
  20
Märka last / Targalt internetis erinumber 2021

   18   19   20   21   22