Page 44 - Märka last veebruar 2023
P. 44

  44
Märka Last / veebruar 2023
Kübertalendid ja nende harimine Birgy Lorenz
Tallinna Tehnikaülikooli vanemteadur
Uuring „Kübertalendid ja nende harimine“ vaatles 2022. aastal koolide tegevust ja hakkamasaamist seoses talendiharidusega ning küsitles ka talente endid. Kaasasündinud talent on pigem harvaesinev ning tõeliselt eriline, mistõttu keskenduti selles aruandes eelkõige koolitatud talendile. Talendi avastamine ja koolitamine peab saama alguse võimalikult vara ning selles on oluline koht koolil ja kogukonnal. Uuringu läbiviimist toetas Eesti Interneti sihtasutus.
Tööjõuvajaduse seire- ja prognoosisüsteem OSKA toob 2030. aasta trendikaartides IKT valdkonna välja ühe tuleviku megatrendina . Esile tõstetakse viit trendi: digiteerimine süveneb, uued andmeteaduslikud lähenemised jõuavad laiatarbesse, tehisintellekt tegeleb järjest keerukamate ülesannetega, automatiseerimise järele on endiselt suur vajadus ja igapäevaelu nutistub veelgi. Eesti edukuse võtmeküsimus on IT-sektori pealekasv, mis vajab igal aastal vähemalt 2600 uut IKT-spetsialisti, sealhulgas on kasvanud nõudlus inimeste järgi, kes mõistavad ja rakendavad ka küberturvalisust.
Käesolevas aruandes antakse ülevaade, kuidas avastatakse Eestis talente ja kes sellega tegelevad, kuidas saavad talendid ja õpetajad oma oskuseid selles tegevuses hinnata ning milliseid koolitusi ja tegevusi vajatakse, et saavutada kiiremini kõrgem tase.
Küberturvalisuse võistlustel osalenud noored tõid välja, et juhendatud õppe korral (nt koolitunnid, meeskonnatöö võistlustel, laagrid jne) saavutasid nad kiiremini oma eesmärgi. Rühmas probleemide lahendamine eeldab head suhtlemisoskust, ka seda, et keegi võtab liidrirolli. Üheskoos probleemide lahendamine ja vastutuse jagamine aitab omandada uusi oskuseid ja arendada olemasolevaid ning võita oluliselt aega, mis kuluks sama küsimusega üksi tegeledes.



























































































   42   43   44   45   46