Page 26 - Märka last september 2022
P. 26

“Kiusamisest vabaks!” meeskond pakub alates sügisest 2019 kogukooli koolitusi, kuhu kutsutakse osalema nii pedagoogiline kui tehniline personal, koolide juhtkonnad ning lastevanemate esindajad hoolekogudest. “Kiusamisest vabaks!” seisukohast on selline lähenemine vajalik, et arendada kogukoolis kiusamist ennetavat käitumiskultuuri, juurutada üldinimlikke väärtusi ka täiskasvanute koolikollektiivis, anda kiusamise fenomenist kõikidele töötajatele samasuguseid teadmisi.
Õpetajatele, kes peale koolituse läbimist hakkavad
kasutama „Kiusamisest vabaks!“ metoodikat, on tagatud juurdepääs programmi metoodilistele materjalidele ning
nad saavad igakuiselt asutuse kontaktisiku kaudu ülevaadet programmitegevustest: temaatilised tunnikavad, metoodilised materjalid, jätkukoolitused, teabepäevad jne."
Kool võib olla liitunud programmiga “Kiusamisest vabaks!”, aga samal ajal on ka igal õpetajal endal õigus kasutada muid temale sobivaid tööriistu, sh teisi haridusprogramme. Uuringust selgus, et “Kiusamisest vabaks!” on olnud koos TORE tugiõpilasprogrammiga neid rakendavates haridusasutustes kasutusel kõige kauem: juba viis aastat (lk 38).
Kõigi vaatluse all olnud programmide kohta tehtud uuringu üldisematest tulemustest tehti järeldused, et koolitöötajate teadlikkuse suurendamist ootavad järgmised murekohad.
* Pooled koolitöötajast ei usu, et saavad kiusamist ennetada (lk 25).
* Levinud väärarvamuse järgi on kiusatav enamasti ise oma olukorras süüdi või et suurt rolli mängib siin inimese enese liigtundlikkus (lk 34).
* Osa koolitöötajaid pisendab kiusamist kui probleemi, mis tõenäoliselt tuleneb vähesest teadlikkusest kiusamise olemuse kohta ning puuduvat arusaama,
 26
Märka Last / september 2022
























































































   24   25   26   27   28