Page 28 - Märka last november 2022
P. 28

 Näiteks on välja pakutud kolmene jaotus2: niinimetatud parafiilia tüüpi seksuaalkäitumine, vägivaldne seksuaalkäitumine ja probleemne seksuaalkäitumine. Parafiilia tüüpi seksuaalkäitumist iseloomustab varane algus, sooritajast noorem, puberteedieelses vanuses ohver ning hälbiv seksuaalne erutus. Vägivaldsele seksuaalkäitumisele on omane agressiivsus ja vaenulikkus ka muudes olukordades ning probleemid kiindumussuhetes. Ohvriks on enamasti eakaaslane või vanem. Probleemne seksuaalkäitumine algab teismeeas ning on osaks teismeea katsetamisest või on tegemist psühhosotsiaalse arengu häirumise kompenseerimisega.
Kuigi teadusmaailmas jätkub töö selliste jaotuste paikapidavuse ja olemuse uurimisega, saame aru, et kõiki kahjustava seksuaalkäitumisega alaealisi ja noori ühte patta panna ei ole põhjendatud. Kohtlemismudel peab arvestama lapse ja noore käitumise iseärasustega, tema omapärade ning kindlasti ka kontekstiga, milles see laps või noor oma elu elab. Käesolevas artiklis jõuame keskenduda mõnele olulisele aspektile.
Enne sekkumist peab toimuma põhjalik hindamine
Sekkumine ilma põhjaliku hindamiseta on põhimõtteliselt raisatud ressurss. See tähendab, et juhtumiga tegelemine eeldab esiteks juhtumikorraldust ning pädevat ja mitmekülgset hindamist. Juhtumikorraldus tähendab seda, et olemas on asutus või spetsialist, kes valdab kogu informatsiooni juhtumi kohta ning on võimeline koordineerima lapse või noorega toimuvat ning koostööd erinevate spetsialistide vahel. See hoiab pikas perspektiivis kokku nii abivajaja kui abistamise ressurssi.
Sekkumisplaani koostamiseks on vaja koguda informatsiooni lapse või noore individuaalse riski kohta3 ja hinnata probleemse seksuaalkäitumise esinemist, kuid mitte ainult seda. Samuti on vaja hinnata sekkumise vajadust ning valmisolekut sekkumiseks ehk tegureid, mis on põhjustanud
2 Murphy, W..D.; Page, I.J. & Hoberman, H.M. (2016). Adolescents who have engaged in sexually abusive behavior: an overview. In: Phenix, A., Hoberman, H.M. (ed’s). Sexual Offending: predisposing antecedents, assessments and management. Springer.
3 Murphy, W..D.; Page, I.J. & Hoberman, H.M. (2016). Adolescents who have engaged in sexually abusive behavior: an overview. In: Phenix, A., Hoberman, H.M. (ed’s). Sexual Offending: predisposing antecedents, assessments and management. Springer.
 28
Märka Last / november 2022


























































































   26   27   28   29   30